Autor: Spass
Ostatnia aktualizacja: 12.07.2018
« Jaką wersję Xubuntu pobrać i co zrobić z plikiem ISO?
Początkujący użytkownik może nie wiedzieć jaka wersja Xubuntu jest dla niego odpowiednia i w jaki sposób przygotować pamięć przenośną USB (tzw. pendrive) lub płytę DVD do instalacji. Oto kilka prostych wskazówek.

Różne wydania Xubuntu

Harmonogram wydań Xubuntu pokrywa się z tym znanym z Ubuntu, czyli nowe wersje pojawiają się co 6 miesięcy - w kwietniu oraz w październiku. Numer wydania to nic innego jak data, dla przykładu wersja 18.04 została wydana w kwietniu 2018 roku. Każde wydanie oprócz numeru posiada też dwuczłonową nazwę, np. Bionic Beaver i Xenial Xerus. Co dwa lata zostają wydane wersje LTS (Long Term Support), czyli wersje z rozszerzonym do 3 lat okresem wsparcia (regularne wydania posiadają wsparcie przez 9 miesięcy). Jeśli w numerze wersji po kropce pojawia się kolejna cyfra (np. 16.04.4), to oznacza ona tzw. wydanie punktowe, które zawiera poprawki do głównej wersji oraz zaktualizowane wersje pakietów.

Początkującym zalecamy instalację najnowszej dostępnej wersji LTS, jest ona z reguły nieco bardziej stabilna i nie musimy myśleć o dość częstej aktualizacji systemu. Osoby potrzebujące jak najnowszego oprogramowania, dla których pełna aktualizacja systemu co 6 miesięcy nie jest problemem, mogą bez obaw instalować wydanie regularne. Oczywiście tylko w przypadku, gdy jest ono nowsze od aktualnego wydania LTS. Xubuntu po zainstalowaniu domyślnie posiada graficzny program do aktualizacji pracujący w tle, który w odpowiednim czasie przypomni nam o dostępności nowych wydań. Nie musimy z każdym nowym wydaniem przeinstalowywać systemu, Xubuntu potrafi aktualizować się zachowując przy tym nasze pliki i ustawienia.

Architektura 32-bitowa czy 64-bitowa?

Znaczna większość współczesnych komputerów pracuje w architekturze 64-bitowej (x86-64 / AMD64), więc domyślnie taką wersję polecamy instalować. Wersja 32-bitowa (i386) jest przeznaczona na stare komputery. W przypadku niepewności najlepiej poszukać za pomocą wyszukiwarki internetowej w jakiej architekturze pracuje nasz procesor (musimy znać jego konkretny model). Podsumowując - pobrany przez nas plik powinien mieć więc nazwę podobną do tej: xubuntu-18.04-desktop-amd64.iso

Przygotowanie pamięci przenośnej USB

Żeby poprawnie nagrać obraz Xubuntu potrzebujemy odpowiedniego programu oraz pamięci podręcznej USB o rozmiarze minimum 2 GB. Dostępnych jest spora ilość programów do nagrywania obrazów ISO, ale ze swojej strony polecam prostą i działającą na każdym systemie aplikację Etcher. Pobierz ten program z jego oficjalnej strony internetowej etcher.io klikając na przycisk "Download" i zainstaluj go na swoim komputerze.

Ważne! Przede wszystkim upewnij się czy na posiadanej pamięci przenośnej nie ma żadnych ważnych plików, w razie czego koniecznie zgraj je wcześniej na dysk. Proces nagrywania obrazu ISO całkowicie wykasuje wszystkie dane na tej pamięci.

Po uruchomieniu aplikacji Etcher wystarczą trzy proste kroki:
1) Select image - wskazanie pobranego przez nas wcześniej pliku ISO znajdującego się na naszym dysku
2) Select drive - wybranie na jaką pamięć USB chcemy nagrać obraz systemu (jeśli mamy podpiętą tylko jedną, zostanie ona wybrana automatycznie)
3) Flash! - potwierdzenie i poczekanie, aż cały proces się zakończy (nagranie oraz weryfikacja)
Na koniec powinniśmy zobaczyć informację o sukcesie procesu. Możemy zamknąć okno programu.

Przygotowanie płyty DVD

Obraz systemu możemy również wypalić na pustą płytę DVD za pomocą następujących programów: BurnAware Free (Windows), Brasero / K3b / Xfburn (Linux). Nie powinno to nikomu sprawić większych problemów, interesuje nas opcja typu "Nagraj obraz dysku".

Gotowi do instalacji!

Teraz nie pozostaje nam nic innego jak uruchomić system z przygotowanej przez nas pamięci USB (lub płyty DVD). Więcej o samym procesie uruchomienia sesji LiveCD oraz instalacji dowiesz się z naszych pozostałych poradników. Przeczytaj: Testowanie Xubuntu bez wprowadzania zmian na komputerze