Autor: Spass
Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018
« Otwieranie nowych okien domyślnie na środku ekranu
Pozycja otwieranych okien to jedna z pierwszych rzeczy, jaką zmieniam po świeżej instalacji Xubuntu (i każdej innej dystrybucji z Xfce). Chodzi o ustawienie domyślnego położenia nowych okien tak, aby otwierały się one zawsze na środku ekranu (domyślnie są one rozmieszczane na rogach ekranu). Zdecydowanie wygodniej pracuje mi się w ten sposób z systemem i ogólnie wygląda to moim zdaniem znacznie lepiej. A zmienia się to niezwykle łatwo w dodatkowych ustawieniach menedżera okien.

Korzystając z GUI

Otwórz główny menedżer ustawień systemu, następnie wejdź w Usprawnienia menedżera okien i przejdź do zakładki Położenie. Tam przesuń widoczny suwak maksymalnie w prawo (w stronę Duży). Gotowe, możesz zamknąć ustawienia.


Korzystając z terminala

Dla osób, które do wprowadzania zmian w swoim systemie preferują korzystać z terminala jest komenda, która załatwia całą sprawę.
xfconf-query -c xfwm4 -p /general/placement_ratio int -s 100


Niezależnie od wybranego przez nas sposobu zmiana powinna być widoczna natychmiast. Możemy to sprawdzić otwierając dowolny program lub nowe okno. Trzeba jednak mieć na uwadze, że niektóre programy zapamiętują swoje położenie na ekranie na stałe (np. komunikator Pidgin). Istnieją również aplikacje całkowicie ignorujące to ustawienie (np. okna otwierane przez Wine). Spotkałem się też z przypadkiem, że niektóre style obramowań Xfwm blokowały to ustawienie. Są to jednak dość nietypowe przypadki.

Powrót do ustawień domyślnych

Jeśli z jakichś względów będziemy chcieli powrócić do domyślnych ustawień systemu, możemy użyć następującej komendy:
xfconf-query -c xfwm4 -p /general/placement_ratio int -s 20