Autor: Spass
Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019
« Programy do odtwarzania muzyki i zarządzania kolekcją
Xubuntu do odtwarzania plików dźwiękowych używa domyślnie programu Parole, jest to jednak aplikacja o dość podstawowej funkcjonalności i osoby posiadające większą kolekcję muzyki na swoim dysku będą prawdopodobnie potrzebowały czegoś z większą liczbą opcji. W oficjalnych repozytoriach dostępnych jest wiele ciekawych odtwarzaczy muzyki oraz aplikacji pomagających nam w zarządzaniu naszą kolekcją. Ich liczba może wręcz niektórych użytkowników przytłoczyć, dlatego poniżej znajdziesz kilka wybranych przez nas propozycji.


Warto na wstępie zaznaczyć, że naszą kolekcję muzyki najlepiej przechowywać w katalogu ~/Muzyka, gdyż domyślnie to właśnie tam zainstalowany przez nas odtwarzacz będzie szukał plików dźwiękowych, ale oczywiście możemy zaimportować naszą kolekcję z dowolnej innej lokalizacji. Po zainstalowaniu danej aplikacji pojawi się ona w menu głównym w kategorii Multimedia.

Rhythmbox

Rhythmbox to jeden z najbardziej popularnych odtwarzaczy muzyki na system operacyjny GNU/Linux. Jest on instalowany domyślnie w wielu dystrybucjach. Jest to z pewnością jeden z najlepszych odtwarzaczy dla osób szukających prostej w obsłudze aplikacji. Interfejs programu Rhythmbox to widoczne na górze przyciski multimedialne wraz z suwakiem ścieżki, lewy panel boczny z kategoriami i listami odtwarzania, oraz przeglądarka panelowa z osobnymi sekcjami dla wykonawców, albumów i utworów. Odtwarzacz Rhythmbox zainstalujemy korzystając z aplikacji Oprogramowanie (Software) lub tym prostym poleceniem w terminalu:
sudo apt install rhythmbox

Odtwarzacz Rhythmbox obsługuje wtyczki rozszerzające funkcjonalnośc programu. Z tych ciekawszych można wymienić na przykład integrację z serwisem Last.fm oraz z serwisem SoundCloud. Rhythmbox korzysta z bibliotek GTK i dobrze integruje się z pulpitem Xubuntu. Możemy sterować aplikacją poprzez domyślną ikonę dźwięku (Wtyczka PulseAudio) na panelu.

Cechy: prosty w obsłudze, dobra integracja z pulpitem
Strona internetowa: rhythmbox.org
Zrzuty ekranu z widoczną aplikacją znajdziesz na oficjalnej stronie projektu w sekcji Screenshots.

Quod Libet

Dla osób szukających aplikacji z nieco większymi możliwościami konfiguracji polecamy Quod Libet. Wraz z odtwarzaczem Quod Libet instalowana jest również aplikacja Ex Falso, dzięki której możemy zbiorowo modyfikować etykiety i informacje zawarte w naszych plikach dźwiękowych. Alternatywą dla Ex Falso jest aplikacja EasyTAG. Odtwarzacz Quod Libet ma dostępnych kilka interfejsów użytkownika do wyboru. Możemy przełączać się między nimi korzystając z menu Przeglądaj lub za pomocą skrótów klawiszowych Ctrl+0-9. Aplikację zainstalujemy tym poleceniem:
sudo apt install quodlibet

Podobnie jak Rhythmbox, odtwarzacz Quod Libet obsługuje wtyczki rozszerzające funkcjonalność programu, jednak tu mamy ich do wyboru znacznie więcej. Zarządzamy nimi z menu Plik > Wtyczki. Quod Libet korzysta z bibliotek GTK. Niestety nie pokazuje się w menu apletu dźwięku na panelu, ale możemy skorzystać z wtyczki, która doda osobną ikonę do obszaru powiadamiania.

Cechy: duża ilość wtyczek i funkcji
Strona internetowa: quodlibet.readthedocs.org
Zrzuty ekranu z widoczną aplikacją znajdziesz na oficjalnej stronie projektu w sekcji Screenshots.

Clementine i Strawberry

Odtwarzacz Clementine wyróżnia się na tle konkurencji bardzo dobrą integracją z wieloma usługami internetowymi (np. Spotify, Dropbox, SoundCloud) oraz ciekawym, miłym dla oka interfejsem. Co ciekawe, aplikacja robi wrażenie prostej w obsłudze, choć to jeden z bardziej rozbudowanych odtwarzaczy muzyki. Clementine posiada wbudowany korektor dźwięku, transkoder plików, wizualizacje oraz możliwość zgrywania płyt CD. Tak więc funkcje, które w Quod Libet dostępne są jako wtyczki, w Clementine dostępne są domyślnie. Niektórzy użytkownicy lubią modułową budowę aplikacji, a inni tzw. wielozadaniowy "kombajn" z wieloma funkcjami dostępnymi od ręki. Każdy znajdzie coś dla siebie. Odtwarzacz Clementine zainstalujemy za pomocą tej komendy:
sudo apt install clementine

"Klementynka" ma też inną ciekawą funkcjonalność - na telefony z systemem Android dostępna jest aplikacja Clementine Remote, dzięki której możemy sterować aplikacją bezpośrednio z naszego telefonu. Clementine korzysta z bibliotek Qt, więc instalacja wymaga nieco większej liczby pakietów (zależności) do ściągnięcia.

Cechy: duża ilość funkcji, opcjonalna aplikacja mobilna
Strona internetowa: clementine-player.org
Zrzuty ekranu z widoczną aplikacją znajdziesz na oficjalnej stronie projektu w sekcji Screenshots.

Przy okazji odtwarzacza Clementine warto też wspomnieć o jego forku, czyli Strawberry. Aplikacja ta skupia się na lepszym wsparciu dla lokalnych kolekcji muzycznych, głównie tych w wysokiej jakości. Wsparcie dla serwisów internetowych nie jest tu więc priorytetem. Paczki DEB przygotowane dla Xubuntu 64-bit są do pobrania na stronie projektu, a konkretnie tutaj.

Strona internetowa: strawbs.org
Zrzuty ekranu z widoczną aplikacją znajdziesz na oficjalnej stronie projektu w sekcji Screenshots.

SoundConverter i Sound Juicer

Przy okazji odtwarzaczy warto wspomnieć o dwóch prostych aplikacjach, które mogą okazać się pomocne w zarządzaniu naszą kolekcją muzyki: SoundConverter pozwoli nam w łatwy sposób zmienić format muzyczny naszych plików (np. z OGG na MP3), natomiast Sound Juicer zgra pliki dźwiękowe z płyty muzycznej CD (korzysta przy tym z bazy danych MusicBrainz). Oba programy zainstalujemy poleceniem:
sudo apt install soundconverter sound-juicer

Oczywiście jeśli nie posiadamy już napędu CD/DVD w naszym komputerze, aplikację "sound-juicer" możemy pominąć. Pamiętaj też, że funkcje które oferują te programy czasami są już wbudowane bezpośrednio w odtwarzaczu muzyki (czasami jako wtyczka).

♬ Miłego słuchania!

Nic nie stoi na przeszkodzie, by wypróbować więcej dostępnych aplikacji i zdecydować, które są najbardziej odpowiednie do naszych zastosowań i potrzeb. Warto przejrzeć programy w kategorii Dźwięk i obraz w aplikacji Oprogramowanie (Software). Oto kilka ciekawych odtwarzaczy, o których nie napisaliśmy powyżej: gmusicbrowser, Pragha, GNOME Music, Audacious, Exaile, DeaDBeeF (ostatnie dwa nie są dostępne w oficjalnych repozytoriach)