Autor: Spass
Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018
« Wywołanie Whisker Menu klawiszem Super
Domyślnym skrótem klawiaturowym wywołującym Whisker Menu, czyli główne menu aplikacji w Xubuntu (domyślnie w lewym górnym rogu ekranu) jest Ctrl+Esc, jednak sporo użytkowników może oczekiwać pojawienia się menu głównego po naciśnięciu klawisza Super (tzw. "przycisk Windows"). Nie jest to co prawda żaden oficjalny standard, ale tak działa to od lat w systemie Windows, jak również na Linuksie w innych środowiskach graficznych (GNOME, KDE). Niestety w Xfce sprawa nie jest tak prosta, gdyż nie możemy ustawić klawisza Super do wykonania tej funkcji bez uprzedniego pozbycia się wszystkich pozostałych skrótów klawiaturowych korzystających z tego klawisza, np. Super+T w celu otwarcia emulatora terminala.

Na szczęście dostępny jest program pozwalający nam ominąć ten problem. Program ten jest bardzo prosty w konfiguracji, ma wiele możliwych zastosowań, ale my użyjemy go tylko w jednym celu.

XCAPE przychodzi z pomocą

Użyjemy programu o nazwie XCAPE. Najpierw musimy go zainstalować - pakiet "xcape" jest w oficjalnym repozytorium, nie posiada żadnych zależności i jest niewielkich rozmiarów. Instalujemy go poleceniem:
sudo apt-get install xcape

Następnie musimy dodać odpowiedni wpis, żeby program XCAPE uruchamiał się na starcie systemu. W tym celu otwieramy ustawienia Sesja i uruchamianie na zakładce Uruchamiane programy, klikamy przycisk Dodaj na dole okna, teraz musimy wpisać nazwę (np. XCAPE dla Whisker Menu), opis (to pole może zostać puste) oraz najważniejsze - polecenie. Do tego pola przekopiowujemy następujące polecenie:
xcape -e 'Super_L=Control_L|Escape'

Zatwierdzamy OK i zamykamy okno ustawień.


Zmiana działania klawisza Super będzie widoczna po ponownym uruchomieniu komputera lub przelogowaniu użytkownika, ale jeśli chcemy przetestować ustawienia możemy powyższe polecenie uruchomić w emulatorze terminala. Od teraz klawisz Super będzie zawsze imitował działanie skrótu Ctrl+Esc, a więc po jego naciśnięciu pokaże się główne menu (a po ponownym naciśnięciu się zamknie). Wszystkie stare skróty klawiaturowe działają bez zmian, a więc wciąż możemy np. uruchomić terminal skrótem Super+T i nie wywołamy przy tym niechcąco Whisker Menu.

Usuwanie XCAPE z systemu

Jeśli nie chcemy dalej korzystać z programu XCAPE i skrótu na klawiszu Super, mamy dwie opcje - tymczasowe wyłączenie lub całkowite usunięcie programu. Jeśli chcemy tymczasowo wyłączyć XCAPE możemy zakończyć proces "xcape -e Super_L Control_L Escape" w Menedżerze zadań, jeśli chcemy zapobiec przed automatycznym uruchamianiem (możemy wtedy ręcznie uruchamiać polecenie w terminalu w razie potrzeby) należy odhaczyć dodaną przez nas wcześniej pozycję na liście Uruchamiane programy u ustawieniach.

Aby całkowicie usunąć program z systemu, usuwamy dodane przez nas polecenie z listy Uruchamiane programy i w terminalu wpisujemy komendę:
sudo apt-get remove xcape


Odnośniki i źródła

Strona projektu XCAPE na GitHub