Autor: Spass
Ostatnia aktualizacja: 13.08.2018
« Skąd pobierać nowe dodatki i gdzie je umieszczać?
Czyli "co, gdzie i jak" na temat dodatków zmieniających wygląd naszego systemu. Oczywiście strony, do których linki podaję poniżej to tylko przykłady i jest wiele innych miejsc, w których twórcy zamieszczają swoje dodatki, np. na swoich stronach domowych, na GitHub itd. Jeśli znasz inną stronę, na której znajduje się duży wybór dodatków, które możemy użyć w Xubuntu, daj nam znać.

Istotne informacje na początek

1) W poniższych sekcjach zakładam, że pobrane z internetu dodatki zawsze rozpakowujemy z archiwum (przeważnie ZIP) przed skopiowaniem do odpowiednich katalogów.
2) Jeśli mamy uprawnienia użytkownika root (np. poprzez sudo) możemy kopiować dodatki do odpowiednich katalogów systemowych w /usr/share/, dzięki czemu każdy użytkownik będzie miał możliwość skorzystania z nich. Jeśli chcemy dodatki tylko dla siebie, kopiujemy je do odpowiednich katalogów w naszym katalogu domowym ~/ (czyli w /home/nazwa_użytkownika/). Jeśli dany katalog nie istnieje, należy go utworzyć samodzielnie.
3) Jeśli coś nie działa, sprawdź czy ścieżka dodatku jest właściwa, czyli na przykład katalog ikon nie jest zdublowany w następujący sposób:
~/.local/share/icons/NAZWA_ZESTAWU/NAZWA_ZESTAWU/
4) Część dodatków możemy znaleźć w oficjalnych repozytoriach Xubuntu lub repozytoriach PPA przygotowanych pod nasz system. Najczęściej w takim przypadku najlepiej jest zainstalować taką właśnie wersję. Warto więc przeszukać repozytoria używając programu Synaptic.
5) Dodatki z GitHub ściągamy jako archiwum ZIP przyciskiem "Clone or download".

Style GTK

Powinniśmy szukać stylu, który wspiera zarówno GTK2 jak i GTK3 (Xubuntu korzysta obecnie z obu). Na szczęście większość popularnych stylów, tworzonych głównie z myślą o GNOME i MATE, wspiera też Xfce. Największy wybór stylów GTK znajdziemy na stronie xfce-look.org. Ponadto niektóre style tworzone były pod konkretne wersje GTK3 (np. 3.18), dlatego warto dowiedzieć się wcześniej czy dany styl dobrze działa na naszej wersji Xubuntu (które to korzysta z tej samej wersji GTK3 co Ubuntu). Generalnie zalecamy zapoznać się z naszym poradnikiem Popularne i polecane przez nas style pulpitu i ikony, w którym proponujemy najlepsze style dla Xubuntu. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na samodzielne wyszukanie i pobranie stylu, jego katalog kopiujemy do ~/.local/share/themes/ lub /usr/share/themes/. Style GTK wybieramy w ustawieniach Wygląd w zakładce Styl.

Domyślnie w Xubuntu - Greybird

Obramowania okien Xfwm

W tym przypadku sprawa jest na szczęście dużo prostsza. Obramowania Xfwm są tworzone z myślą o Xfce. Największy wybór ramek okien znajdziemy na stronie xfce-look.org. Katalogi z obramowaniami kopiujemy do ~/.local/share/themes/ lub /usr/share/themes/. Obramowania wybieramy w ustawieniach Menedżer okien w zakładce Wygląd. Możemy dostosować tam też krój i rozmiar czcionki, pozycję tytułu okna oraz przyciski okna.

Domyślnie w Xubuntu - Greybird

Ikony

Tu również nie musimy zbytnio obawiać się o brak kompatybilności. Zestawy ikon znajdziemy na stronach xfce-look.org oraz deviantART. Katalogi z ikonami kopiujemy do ~/.local/share/icons/ lub /usr/share/icons/. Ikony wybieramy w ustawieniach Wygląd w zakładce Ikony.

Domyślnie w Xubuntu - elementary Xfce darker

Kursory

Ciekawe wskaźniki myszy znajdziemy na stronie xfce-look.org. Katalogi z kursorami kopiujemy do ~/.local/share/icons/ lub /usr/share/icons/. Kursory wybieramy w ustawieniach Mysz i panel dotykowy w zakładce Styl. Możemy tam również zmienić ich rozmiar.

Domyślnie w Xubuntu - DMZ (Białe) w rozmiarze 24

Czcionki

Stron z darmowymi czcionkami jest bardzo dużo, wystarczy wpisać "free fonts" w naszej wyszukiwarce internetowej. Ja jednak w pierwszej kolejności polecam odwiedzić stronę Google Fonts, znajdziemy na niej bardzo bogaty wybór czcionek wysokiej jakości. Trzeba pamiętać, że nie każda czcionka posiada polskie znaki diakrytyczne. Gdy już znajdziemy interesującą nas czcionkę, pobieramy ją na nasz dysk. Po rozpakowaniu archiwum interesują nas pliki w formacie TTF, OTF lub TTC. Teraz pozostaje nam tylko dodać czcionkę do systemu. Do tego świetnie nadaje się aplikacja Czcionki, która pozwoli nam w prosty sposób instalować ściągnięte przez nas czcionki oraz przeglądać wszystkie przez nas już posiadane. Aplikacja ta jest zainstalowana domyślnie i jest powiązana z plikami czcionek. Możemy też po prostu skopiować pliki czcionek do katalogu ~/.local/share/fonts/ lub /usr/share/fonts/. Czcionki systemowe wybieramy w ustawieniach Wygląd w zakładce Czcionki oraz w aplikacjach, które pozwalają nam na ich zmianę (np. edytor tekstu LibreOffice Writer).

Domyślnie w Xubuntu - Noto Sans i Monospace (DejaVu Sans Mono Book)

Tapety

Biorąc pod uwagę fakt, że jako nasze tło pulpitu możemy ustawić w zasadzie dowolny obraz, a gusta są przeróżne, ciężko jest wskazać konkretne i jedynie słuszne miejsca z "najlepszymi" tapetami. Ja często szukam ich na stronie wallhaven.cc lub po prostu wpisuję interesującą mnie frazę z dopiskiem "wallpaper" w internetowej wyszukiwarce obrazów. Paczki z tapetami są też w oficjalnych repozytoriach, możemy je przejrzeć korzystając z programu Synaptic i szukając frazy "wallpapers". Pliki obrazów nie muszą znajdować się w konkretnym katalogu. Tapety wybieramy w ustawieniach Pulpit w zakładce Tło (kliknij PPM na pulpicie i wybierz Ustawienia pulpitu). W razie potrzeby musimy wskazać w oknie ustawień odpowiedni katalog z naszymi tapetami.

Domyślnie w Xubuntu - /usr/share/xfce4/backdrops/xubuntu-wallpaper.png

Inne aplikacje

Niektóre aplikacje pozwalają nam na zmianę ich skórek lub ikon. W takim przypadku najlepiej przeczytać dokumentację danej aplikacji, dzięki czemu dowiemy się do jakich katalogów musimy wgrać pliki. Bardzo często struktura ścieżki wygląda następująco (na przykładzie aplikacji Plank): ~/.local/share/plank/themes/.