Autor: Spass
Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018
« Popularne i polecane przez nas style pulpitu i ikony
Choć domyślny w Xubuntu styl GTK, czyli Greybird, oraz ikony elementary Xfce prezentują się według mnie bardzo dobrze, to oczywiście niektórzy użytkownicy będę chcieli nieco zmienić wygląd swojego pulpitu. Do naszej dyspozycji dostępna jest ogromna wręcz ilość różnych stylów pulpitu i zestawów ikon, chociażby na stronie xfce-look.org

Gdzie zmieniamy wygląd naszego systemu?

Główny styl GTK zmieniamy w ustawieniach Wygląd w zakładce Styl. W tym samym oknie, w zakładce Ikony, możemy wybrać swój zestaw ikon. Styl obramowań okien (Xfwm), zmieniamy natomiast w innym oknie, a konkretnie w ustawieniach Menedżer okien. Dzięki temu możemy dowolnie mieszać różne style GTK ze stylami obramowań.

Poniżej prezentujemy popularne, według nas najciekawsze style i ikony zmieniające wygląd naszego pulpitu, oraz prosty sposób na ich zainstalowanie w naszym systemie. Będziemy korzystać głównie z repozytoriów pakietów Xubuntu oraz z oficjalnych repozytoriów PPA poszczególnych projektów. Jeśli dodatki ściągasz ze stron internetowych (np. jako archiwum ZIP z GitHub lub Xfce Look), nasz poradnik Skąd pobierać nowe dodatki i gdzie je umieszczać? może okazać się bardzo przydatny.

Styl Arc i ikony Papirus, na szczycie popularności

Arc (GitHub) to obecnie jeden z najpopularniejszych stylów GTK i jest ku temu powód, to bardzo dopracowany i elegancki styl, który posiada trzy warianty - Arc, Arc Dark oraz Arc Darker. Do tego stylu świetnie pasują ikony Papirus (GitHub), które ostatnio są chyba jednym z najczęściej używanych motywów ikon na systemy Linux. Zarówno styl Arc jak i ikony Papirus dostępne są w oficjalnych repozytoriach Xubuntu, więc ich instalacja jest niezwykle prosta. Możemy skorzystać z tego polecenia:
sudo apt install arc-theme papirus-icon-theme

Jeśli chcemy używać najnowszej wersji zestawu ikon Papirus oraz programu do zmieniania koloru folderów papirus-folders, dostępne jest oficjalne repozytorium PPA:
sudo add-apt-repository ppa:papirus/papirus

sudo apt install papirus-icon-theme papirus-folders

Przy okazji stylu Arc polecam wypróbować bardzo podobny styl Qogir oraz stworzone przeze mnie pasujące do nich obramowania okien Arctodon i Enso Variants.

Projekt Numix

Ludzie odpowiedzialni za projekt Numix byli jednymi z pierwszych, którzy jako jeden ze swych głównych celów postanowili uczynić z pulpitu Linuksa coś, co cieszy oko i pozwala bez wstydu pochwalić się przed użytkownikami innych systemów operacyjnych. Cel ten moim zdaniem został przez nich osiągnięty, zarówno styl GTK jak i ikony Numix wyglądają po prostu świetnie. Dodatkowo ich sukces zmotywował wiele kreatywnych osób do stworzenia swoich własnych dodatków, które mogłyby konkurować jakością z tymi z projektu Numix. Styl GTK dostępny jest w oficjalnym repozytorium i powinien być zainstalowany w Xubuntu domyślnie, ale możemy doinstalować również wariant z niebieskim akcentem zaznaczenia używając tej komendy:
sudo apt install numix-gtk-theme numix-blue-gtk-theme

Kompletny zestaw ikon najlepiej jest zainstalować korzystając z oficjalnego repozytorium PPA:
sudo add-apt-repository ppa:numix/ppa

sudo apt install numix-icon-theme-circle numix-icon-theme-square

Tu znajdziesz projekt Numix - Strona domowa, GitHub, Launchpad PPA

Adapta, styl bazujący na Material Design, ikony Zafiro

Adapta (GitHub) to jeden z najbardziej dopracowanych stylów GTK dostępnych na system Linux. Jego twórca włożył w niego mnóstwo pracy, a sam styl jest bardzo często aktualizowany. Adapta trzyma się ściśle wytycznych Material Design, czyli płaskiego stylu projektowania grafiki (ang. flat design) rozwijanego przez Google. Dostępne są dwie wersje stylu: jasny oraz ciemny (Nokto), oraz warianty Eta o bardziej kompaktowym rozmieszczeniu elementów. Styl Adapta (wraz z kilkoma pasującymi kolorystycznie tapetami) możemy zainstalować korzystając z oficjalnego repozytorium PPA, używając następujących poleceń:
sudo add-apt-repository ppa:tista/adapta

sudo apt install adapta-gtk-theme adapta-backgrounds

Do stylu świetnie dopasowany jest zestaw ikon Papirus Adapta, ale my pokażemy go również z pastelowymi ikonami Zafiro (GitHub).


Style Plano i Zuki z ikonami Moka oraz Oranchelo

Style autorstwa lassekongo83 to świetna alternatywa dla Greybird, jeśli ktoś szuka płaskiego stylu w odcieniach szarości z niebieskim akcentem. Zukitwo i Zukitre (GitHub) są zbliżone odcieniem do Greybird, natomiast Plano (GitHub) jest nieco jaśniejszy. Style dostępne są wyłącznie na GitHub, ściągamy je jako archiwum ZIP przyciskiem "Clone or download", następnie po rozpakowaniu przenosimy do odpowiednich katalogów. Style te zaprezentujemy z ikonami Moka oraz Oranchelo (GitHub). Pierwszy z zestawów jest dostępny w oficjalnych repozytoriach, drugi posiada własne PPA:
sudo apt install moka-icon-theme

sudo add-apt-repository ppa:oranchelo/oranchelo-icon-theme

sudo apt install oranchelo-icon-theme

Przy okazji warto zerknąć na stworzone przeze mnie obramowania okien pasujące do Plano, czyli Plano Variants.

Breeze (Bryza), czyli wygląd znany z KDE

Breeze to znany ze środowiska graficznego KDE styl oraz zestaw ikon, który dostępny jest również w wersji na systemy korzystające z GTK, czyli między innymi Xubuntu. Bryza dostępna jest w wersji jasnej i ciemnej. Paczki są w oficjalnych repozytoriach, więc aby je zainstalować wystarczy użyć tej komendy:
sudo apt install breeze-gtk-theme xfwm4-theme-breeze breeze-icon-theme breeze-cursor-theme libreoffice-style-breeze

Powyższe polecenie instaluje również kursory oraz ikony dla pakietu LibreOffice.

PRO-Dark Xfce Edition oraz ikony Faenza

Faenza to jeden z pierwszych zestawów ikon jaki pamiętam, który wywarł na mnie bardzo pozytywne wrażenie lata temu. Na szczęście upływ czasu nie zaszkodził tym ikonom i wciąż prezentują się dobrze również na współczesnych pulpitach. Razem z ikonami zaprezentujemy ciekawy styl GTK o nazwie PRO-Dark Xfce Edition (GitHub), znany wcześniej jako XFCE-D-PRO (GitHub). Styl przypomina nieco Greybird, ale posiada elementy w ciemnej tonacji. Styl ściągamy z GitHub, natomiast ikony są w repozytorium:
sudo apt install faenza-icon-theme

Jak sama nazwa sugeruje, styl prezentuje się bardzo profesjonalnie.

McOS Xfce Edition, czyli pingwin nadgryza jabłko

Kolejnym ciekawym stylem twórcy PRO-Dark jest McOS Xfce Edition (GitHub), czyli styl GTK imitujący nieco wygląd systemu macOS. Styl ten prezentuje się dobrze z najnowszymi ikonami elementary (GitHub). Oba dodatki możemy pobrać z GitHub. Styl McOS po rozpakowaniu archiwum musimy przekopiować do odpowiednich katalogów, natomiast ikony musimy zainstalować poleceniami korzystającymi z Meson (według krótkiej instrukcji na stronie projektu). Oczywiście z powodzeniem możemy również użyć domyślnych w Xubuntu ikon elementary Xfce darker.


Szukasz więcej stylów?

Zaprezentowane przez nas powyżej style GTK i ikony to oczywiście tylko mała część tego, co jest dostępne. Przede wszystkim chcieliśmy pokazać, że Xubuntu może wyglądać tak, jak tego chce jego użytkownik. Personalizacja naszego systemu nie musi być trudna. Jak widać czasami wystarczy zainstalowanie kilku pakietów oraz zmiana tapety. Na koniec raz jeszcze polecamy rozejrzeć się na stronie Xfce Look, na której to wybór dodatków dla Xubuntu jest obecnie najbogatszy. Zapraszamy też na nasz subreddit, na którym znajdziesz posty ze zrzutami ekranów naszych pulpitów.

W przyszłości postaramy się dodać do tego poradnika więcej interesujących stylów. Jeśli znasz ciekawe dodatki do Xfce i uważasz, że powinny się one znaleźć w tym poradniku, daj nam znać. Z góry dzięki. Przyjemnej personalizacji!