Autor: Spass
Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019
« Dodatkowe programy i narzędzia do zainstalowania
Xubuntu zawiera w swoim instalatorze (obrazie ISO) sporo przydatnych programów dostępnych domyślnie już po instalacji. Jest to moim zdaniem dość dobra selekcja, choć oczywiście znajdą się osoby, które wolałyby mieć zupełnie czysty system. Nie każdy w końcu korzysta z programu pocztowego (w Xubuntu jest to obecnie Thunderbird). Większość użytkowników będzie jednak zadowolona z dostępnych aplikacji, a z czasem będzie szukać nowych programów, by rozszerzyć funkcjonalność swojego systemu.

W tym poradniku przedstawimy programy i narzędzia, które naszym zdaniem mogą zainteresować nowego użytkownika Xubuntu. Ze względu na sporą ilość propozycji, podzielimy je na kilka kategorii. Polecenia instalacyjne wykonuj w Emulatorze terminala (skrót do wklejania tekstu w terminalu to Ctrl+Shift+V, możesz również skorzystać z polecenia Wklej w menu Edycja). Po instalacji nasz nowy program powinien pojawić się w menu głównym (Whisker Menu).

Akcesoria i zarządzanie systemem

Programy dające nam większą kontrolę nad naszym systemem oraz dodające przydatną funkcjonalność.

Synaptic - menedżer pakietów
Graficzny menedżer pakietów. Dzięki tej nakładce na APT w bardzo prosty sposób wyszukamy, zainstalujemy lub usuniemy pakiet oraz zaktualizujemy system. Oczywiście część użytkowników wciąż będzie używać w tym celu poleceń w terminalu (jak choćby użyte w tym poradniku polecenia do instalacji pakietów), ale Synaptic jest bardzo przydatny jako dodatkowe narzędzie, które w nieco bardziej przejrzysty sposób pozwala zarządzać pakietami. Osobiście najczęściej używam go do wyszukiwania pakietów. Opcjonalny pakiet apt-xapian-index dodaje na pasek narzędziowy pole filtrowania listy pakietów po nazwie.
sudo apt install synaptic apt-xapian-index


GParted - partycjonowanie dysków
Graficzny program do partycjonowania i zarządzania naszymi dyskami. Choć partycjonowanie to rzecz, którą wykonujemy bardzo rzadko, warto mieć pod ręką narzędzie, dzięki któremu w razie potrzeby (na przykład gdy chcemy przygotować drugi dysk na nasze dane) wykonamy to szybko i w prosty sposób. Interfejs programu jest intuicyjny, ale zawsze w przypadku działań na dysku zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności.
sudo apt install gparted

Oficjalna strona programu: gparted.org

Baobab - analiza przestrzeni dyskowej
Graficzne narzędzie do analizy wykorzystania dysku. Bardzo przydatne, gdy chcemy mieć naszą przestrzeń dyskową pod kontrolą. Dzięki drzewu folderów oraz wykresowi kołowemu szybko zobaczymy, który folder lub plik zajmuje najwięcej miejsca. Po zainstalowaniu program pojawi się w naszym menu jako Wykorzystanie dysku (w kategorii System).
sudo apt install baobab


Redshift - zmiana temperatury kolorów
To narzędzie przyda się osobom często korzystającym z komputera wieczorem i w nocy. Redshift dostosowuje temperaturę barwową monitora zależnie od godziny. Po zmierzchu zmniejsza efekt niebieskiego światła, a dzięki temu powoduje mniejsze zmęczenie naszych oczu, oraz ułatwia zasypianie (niebieskie światło wybudza nasz organizm). Redshift działa w podobny sposób do znanego z innego systemu operacyjnego programu f.lux. Dzięki dość prostej konfiguracji przechowywanej w pliku mamy kontrolę nad stopniem zmiany barwy.
sudo apt install redshift-gtk

Do działania programu potrzebujemy również pliku konfiguracyjnego. Jeśli używasz Xubuntu 18.04 lub starszego użyj:
wget -nc https://xubuntu-pl.neocities.org/assets/configs/redshift-old.txt && mv redshift-old.txt ~/.config/redshift.conf

Jeśli używasz Xubuntu 18.10 lub nowszego użyj:
wget -nc https://xubuntu-pl.neocities.org/assets/configs/redshift-new.txt && mv redshift-new.txt ~/.config/redshift/redshift.conf

Oficjalna strona programu: jonls.dk/redshift

Double Commander - panelowy menedżer plików
Double Commander to dość rozbudowany, otwartoźródłowy i wieloplatformowy menedżer plików z dwoma panelami. Obsługuje archiwa i wtyczki. Jest on bardzo podobny w działaniu do popularnego Total Commandera, więc na pewno wielu jego użytkowników poczuje się jak w domu.
sudo apt install doublecmd-gtk

Oficjalna strona programu: doublecmd.sourceforge.io

VirtualBox - maszyny wirtualne
Popularny program do obsługi maszyn wirtualnych / wirtualizacji. VirtualBox działa jako hipernadzorca typu drugiego. Świetnie sprawdza się, gdy chcemy przetestować jakąś dystrybucję Linuksa bez jej instalacji na sprzęcie. Niektórzy korzystają z VirtualBox również w celu uruchomienia systemu Windows, jeśli muszą skorzystać z jakiegoś programu, który działa tylko na tym systemie. Można to w skrócie opisać jako uruchomienie innego systemu operacyjnego w osobnym oknie wewnątrz naszego obecnego systemu (stąd nazwa - maszyna wirtualna). VirtualBox to jeden z prostszych programów tego typu, obsługuje m.in. zapis stanu maszyny (tzw. migawki), dwustronny schowek, automatyczną zmianę rozdzielczości, współdzielenie folderów oraz akcelerację 3D.
sudo apt install virtualbox qt5-style-plugins

Oficjalna strona programu: www.virtualbox.org