Autor: Spass
Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019
« Dodatkowe programy i narzędzia do zainstalowania
Xubuntu zawiera w swoim instalatorze (obrazie ISO) sporo przydatnych programów dostępnych domyślnie już po instalacji. Jest to moim zdaniem dość dobra selekcja, choć oczywiście znajdą się osoby, które wolałyby mieć zupełnie czysty system. Nie każdy w końcu korzysta z programu pocztowego (w Xubuntu jest to obecnie Thunderbird). Większość użytkowników będzie jednak zadowolona z dostępnych aplikacji, a z czasem będzie szukać nowych programów, by rozszerzyć funkcjonalność swojego systemu.

W tym poradniku przedstawimy programy i narzędzia, które naszym zdaniem mogą zainteresować nowego użytkownika Xubuntu. Ze względu na sporą ilość propozycji, podzielimy je na kilka kategorii. Polecenia instalacyjne wykonuj w Emulatorze terminala (skrót do wklejania tekstu w terminalu to Ctrl+Shift+V, możesz również skorzystać z polecenia Wklej w menu Edycja). Po instalacji nasz nowy program powinien pojawić się w menu głównym (Whisker Menu).

Programowanie

Coś dla programistów, zarówno tych początkujących, jak i tych nieco bardziej zaawansowanych.

Geany - edytor tekstu, IDE
Ta strona internetowa została napisana właśnie w Geany. Jest to rozbudowany, a przy tym bardzo lekki, edytor tekstowy z podświetlaniem składni, zwany w zasadzie "lekkim IDE" (zintegrowane środowisko programistyczne). Geany świetnie nadaje się do pisania kodu. Funkcjonalność programu pozwala rozszerzyć wiele łatwo dostępnych wtyczek (poniżej znajdziesz kilka przez nas polecanych). Interfejs programu jest konfigurowalny, a pod ręką dostępne są miedzy innymi brudnopis, lista symboli czy osadzony emulator terminala. Dodatkowe schematy kolorów są dostępne na stronie GitHub projektu: https://github.com/geany/geany-themes
sudo apt install geany

W repozytoriach dostępna jest również spora ilość wtyczek do Geany. Oto niektóre z nich, które polecamy:
- geany-plugin-autoclose - automatyczne, konfigurowalne domykanie nawiasów
- geany-plugin-automark - podkreśla wszystkie takie same słowa jak wskazane przez kursor
- geany-plugin-extrasel - dodatkowe opcje zaznaczania tekstu
- geany-plugin-geniuspaste - wysyłanie kodu do wybranego serwisu internetowego typu "pastebin"
- geany-plugin-git-changebar - integracja Geany z Git
- geany-plugin-macro - tworzenie własnych makr
- geany-plugin-pairtaghighlighter - znajduje i podkreśla otwierający/zamykający tag HTML wskazany przez kursor
- geany-plugin-projectorganizer - zarządzanie plikami uprzednio utworzonego projektu
- geany-plugin-spellcheck - sprawdzanie pisowni
- geany-plugin-treebrowser - boczna przeglądarka plików w formie drzewa z funkcją śledzenia dokumentów

Aby zainstalować wszystkie dostępne wtyczki możemy użyć poniższego polecenia. Używane wtyczki wybieramy (zaznaczamy) w menu Narzędzia > Menedżer wtyczek, ich ustawienia znajdują się natomiast w menu Edycja > Ustawienia wtyczek.
sudo apt install geany-plugins

Oficjalna strona programu: www.geany.org

Zeal - dokumentacja offline
Niezwykle przydatna dla programistów przeglądarka dokumentacji offline. Zamiast przeszukiwać internet, miej to narzędzie otwarte w tle zawsze, gdy programujesz. Na pewno się przyda, gdy wyleci nam z głowy jakiś parametr lub atrybut polecenia. Zeal wspiera praktycznie każdy znany język programowania.
sudo apt install zeal

Oficjalna strona programu: zealdocs.org

Atom - edytor tekstu
Atom to bardzo przyjemny wizualnie edytor tekstu z kolorowaniem składni, który świetnie nadaje się do pisania kodu. Posiada wbudowaną integrację z Git oraz GitHub (Atom jest tworzony przez twórców GitHub). Program jest konfigurowalny, obsługuje wtyczki (na przykład sprawdzanie pisowni) oraz schematy kolorystyczne. Program pobieramy jako plik DEB (.deb) z oficjalnej strony.

Oficjalna strona programu: atom.io