Autor: Spass
Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019
« Dodatkowe programy i narzędzia do zainstalowania
Xubuntu zawiera w swoim instalatorze (obrazie ISO) sporo przydatnych programów dostępnych domyślnie już po instalacji. Jest to moim zdaniem dość dobra selekcja, choć oczywiście znajdą się osoby, które wolałyby mieć zupełnie czysty system. Nie każdy w końcu korzysta z programu pocztowego (w Xubuntu jest to obecnie Thunderbird). Większość użytkowników będzie jednak zadowolona z dostępnych aplikacji, a z czasem będzie szukać nowych programów, by rozszerzyć funkcjonalność swojego systemu.

W tym poradniku przedstawimy programy i narzędzia, które naszym zdaniem mogą zainteresować nowego użytkownika Xubuntu. Ze względu na sporą ilość propozycji, podzielimy je na kilka kategorii. Polecenia instalacyjne wykonuj w Emulatorze terminala (skrót do wklejania tekstu w terminalu to Ctrl+Shift+V, możesz również skorzystać z polecenia Wklej w menu Edycja). Po instalacji nasz nowy program powinien pojawić się w menu głównym (Whisker Menu).

Drobne usprawnienia

Czasami jeden mały pakiet lub drobna zmiana w systemie potrafi dodać ciekawą funkcjonalność lub usprawnić działanie naszego systemu. Tutaj znajdziesz takie właśnie przypadki.

Obsługa emotikon graficznych
Xubuntu posiada wbudowaną obsługę graficznych emotikon (zwanych często Emoji), jednak są one domyślnie monochromatyczne, przez co gdy używamy małej czcionki mogą stać się dość nieczytelne. A to może niestety przez pomyłkę doprowadzić do jakiejś poważnej kłótni, gdy błędnie odczytamy emocje naszego rozmówcy ;-) Na szczęście w oficjalnych repozytoriach dostępna jest paczka z graficznymi emotikonami Noto Color Emoji, dzięki której nasz system zacznie je rozpoznawać i wyświetlać w kolorze. Czyli dokładnie tak, jak powinny one w założeniu wyglądać.
sudo apt install fonts-noto-color-emoji

Oficjalna strona projektu: www.google.com/get/noto/help/emoji