Autor: Spass
Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019
« Dodatkowe programy i narzędzia do zainstalowania
Xubuntu zawiera w swoim instalatorze (obrazie ISO) sporo przydatnych programów dostępnych domyślnie już po instalacji. Jest to moim zdaniem dość dobra selekcja, choć oczywiście znajdą się osoby, które wolałyby mieć zupełnie czysty system. Nie każdy w końcu korzysta z programu pocztowego (w Xubuntu jest to obecnie Thunderbird). Większość użytkowników będzie jednak zadowolona z dostępnych aplikacji, a z czasem będzie szukać nowych programów, by rozszerzyć funkcjonalność swojego systemu.

W tym poradniku przedstawimy programy i narzędzia, które naszym zdaniem mogą zainteresować nowego użytkownika Xubuntu. Ze względu na sporą ilość propozycji, podzielimy je na kilka kategorii. Polecenia instalacyjne wykonuj w Emulatorze terminala (skrót do wklejania tekstu w terminalu to Ctrl+Shift+V, możesz również skorzystać z polecenia Wklej w menu Edycja). Po instalacji nasz nowy program powinien pojawić się w menu głównym (Whisker Menu).

Multimedia i grafika

Różne programy i narzędzia do obsługi multimediów, do tworzenia i edycji plików graficznych, do edycji audio i wideo oraz do tworzenia obiektów 3D.

Szukasz odtwarzaczy muzyki? Zapoznaj się z naszym osobnym poradnikiem na ten temat:
Programy do odtwarzania muzyki i zarządzania kolekcją

GIMP - edytor obrazów i zdjęć
GIMP (czyli GNU Image Manipulation Program) to obecnie jeden z najpopularniejszych edytorów obrazów i jest ku temu bardzo wiele powodów. Jest to bardzo rozbudowany program FOSS (ang. free and open-source software, czyli po naszemu WiOO), jest darmowy i dostępny na wiele platform. GIMP, choć nie tak rozbudowany, często przedstawiany jest jako alternatywa dla programu Photoshop. Dzięki niemu wyedytujemy nasze zdjęcia lub stworzymy nowe obrazy. GIMP obsługuje warstwy i posiada wbudowanych wiele użytecznych filtrów i narzędzi.
sudo apt install gimp

Oficjalna strona programu: www.gimp.org

VLC - odtwarzacz filmów
Jeden z najbardziej popularnych odtwarzaczy filmów. Ma opinię odtwarzacza, który obsługuje większość formatów wideo i dobrze współpracuje z wieloma kodekami. Obsługa napisów oraz duża ilość opcji. Jeśli domyślnie instalowany program Parole nie spełnia naszych oczekiwań jako główny odtwarzacz filmów, na pewno warto wtedy wypróbować VLC. Poniższe polecenie zainstaluje również pakiet potrzebny do dostosowania wyglądu okna VLC do naszego stylu GTK w Xubuntu.
sudo apt install vlc qt5-style-plugins

Jeśli mamy problem z odtworzeniem filmów DVD, poniższe polecenia powinny pomóc.
sudo apt install libdvd-pkg

sudo dpkg-reconfigure libdvd-pkg

Oficjalna strona programu: www.videolan.org/vlc

Inkscape - edytor grafiki wektorowej
Inkscape to popularny, bezpłatny i otwartoźródłowy program do tworzenia i edycji grafiki wektorowej z możliwością pracy na warstwach. Program tworzy pliki w uniwersalnym formacie SVG. Nie jest to program do edycji normalnych zdjęć, do tego celu służy na przykład wspomniany wyżej GIMP.
sudo apt install inkscape

Oficjalna strona programu: inkscape.org

Flameshot - obróbka zrzutów ekranu
Xubuntu posiada domyślnie proste narzędzie do zapisywania zrzutów ekranu, które dostępne jest w menu jako Przechwycenie obrazu ekranu, jednak nie jest ono szczególnie rozbudowane. Ewentualną edycję naszych zrzutów ekranu musimy wykonać w dodatkowym programie, np. Gimp. Narzędzie to jest powiązane z klawiszem Print Screen (cały ekran) oraz skrótem lewy Alt+PrtSc (tylko aktywne okno). Dla osób szukających bardziej rozbudowanego programu, który posiada wbudowane narzędzia do szybkiej edycji zrzutu ekranu, zdecydowanie polecam Flameshot. Jest dostępny w oficjalnych repozytoriach.
sudo apt install flameshot

Flameshot po uruchomieniu dodaje swoją ikonę do obszaru powiadomień dla szybkiego dostępu. Po zaznaczeniu obszaru zrzutu, mamy do dyspozycji wiele narzędzi edycji (linie, strzałki, marker itp.), prawym przyciskiem myszy zmieniamy kolor, a kółkiem myszy grubość rysowanego elementu. Nasz zrzut możemy zapisać na dysku lub od razu wysłać do serwisu Imgur (nie wysyłaj zrzutów zawierających prywatne dane). Polecam również przypisanie własnego skrótu klawiaturowego w ustawieniach Klawiatura (zakładka Skróty klawiszowe) dla polecenia "flameshot gui" (ja użyłem skrótu Ctrl+PrtSc).

Oficjalna strona programu: flameshot.js.org

Kazam - nagrywanie pulpitu
Kazam jest to bardzo proste narzędzie do nagrywania naszego pulpitu (sam obraz lub obraz z dźwiękiem) lub zrobienia zrzutu ekranu. Jego intuicyjny interfejs pozwala nam wybrać obszar, który chcemy nagrać, a ikona w obszarze powiadamiania ułatwia nam obsługę programu. Osoby potrzebujące bardziej zaawansowanych opcji powinny zainteresować się programami SimpleScreenRecorder oraz OBS Studio.
sudo apt install kazam


Gpick - próbnik kolorów
Gpick to niezwykle przydatny przy pracy z grafiką i kolorami zaawansowany próbnik kolorów (tzw. pipeta). Pobiera on kolor z dowolnego obszaru na pulpicie. Dzięki wielu opcjom możemy dostosować program do swoich potrzeb. Gpick posiada też funkcje importu oraz eksportu plików palet kolorów. Szybkie kopiowanie wartości "hex" kolorów przyda się na przykład podczas tworzenia stron internetowych.
sudo apt install gpick

Oficjalna strona programu: www.gpick.org

Kdenlive - edytor wideo
Kdenlive to obecnie jeden z najlepszych edytorów do obróbki wideo dostępnych na system Linux. Jest co prawda przygotowany głównie z myślą o środowisku graficznym KDE, ale działa on na Xubuntu bez zastrzeżeń. Dla osób szukających czegoś prostszego polecam program Pitivi, który dostępny jest w repozytoriach (pakiet pitivi).
sudo apt install kdenlive qt5-style-plugins

Oficjalna strona programu: kdenlive.org

Blender - rozbudowany kreator 3D
Blender to program przeznaczony raczej dla bardziej zaawansowanych twórców. Ogrom funkcji i możliwości może na początku przytłoczyć, dlatego przed rozpoczęciem swojej przygody z tworzeniem 3D warto wcześniej zapoznać się z jakimś poradnikiem użytkownika lub krótkim kursem wprowadzającym. Blender to potężne narzędzie w rękach profesjonalisty.
sudo apt install blender

Oficjalna strona programu: www.blender.org