Autor: Spass
Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019
« Dodatkowe programy i narzędzia do zainstalowania
Xubuntu zawiera w swoim instalatorze (obrazie ISO) sporo przydatnych programów dostępnych domyślnie już po instalacji. Jest to moim zdaniem dość dobra selekcja, choć oczywiście znajdą się osoby, które wolałyby mieć zupełnie czysty system. Nie każdy w końcu korzysta z programu pocztowego (w Xubuntu jest to obecnie Thunderbird). Większość użytkowników będzie jednak zadowolona z dostępnych aplikacji, a z czasem będzie szukać nowych programów, by rozszerzyć funkcjonalność swojego systemu.

W tym poradniku przedstawimy programy i narzędzia, które naszym zdaniem mogą zainteresować nowego użytkownika Xubuntu. Ze względu na sporą ilość propozycji, podzielimy je na kilka kategorii. Polecenia instalacyjne wykonuj w Emulatorze terminala (skrót do wklejania tekstu w terminalu to Ctrl+Shift+V, możesz również skorzystać z polecenia Wklej w menu Edycja). Po instalacji nasz nowy program powinien pojawić się w menu głównym (Whisker Menu).

Programy konsolowe

Różne programy i narzędzia, które uruchamiają się i działają w trybie tekstowym w naszym terminalu.

htop - menedżer procesów
Xubuntu posiada swój własny graficzny Menedżer zadań, ale spora część użytkowników Linuksa woli używać uniwersalnego konsolowego narzędzia htop. Pokazuje nam ono m.in. aktywne procesy, aktualne zużycie procesora oraz wykorzystanie pamięci. Po instalacji możemy wywołać to narzędzie poleceniem htop w terminalu, ale dostępna jest też osobna pozycja w menu głównym. Z programu wychodzimy naciskając klawisz "q" lub F10.
sudo apt install htop

Oficjalna strona programu: hisham.hm/htop

ranger - menedżer plików
Jest to minimalistyczny menedżer plików inspirowany VIM-em z przejrzystą nawigacją po hierarchii katalogów i podglądem zawartości plików. ranger jest w stanie z powodzeniem otwierać pliki w odpowiednich dla ich rozszerzeń programach (dzięki wbudowanemu programowi rifle). Jak większość programów tego typu, ranger używa aktualnej palety kolorów naszego terminala, co pozwala szybko rozróżniać typu plików. Po przyzwyczajeniu się do obsługi, w bardzo szybki sposób możemy poruszać się po katalogach klawiszami strzałek. Wskazówki: skrót Ctrl+H pokazuje/ukrywa ukryte pliki, a program zamykamy klawiszem "q".
sudo apt install ranger

Oficjalna strona programu: ranger.github.io

WeeChat - klient IRC
WeeChat to szybki, lekki i rozszerzalny komunikator z tekstowym interfejsem użytkownika. Jest to bardzo popularny klient IRC, dobra alternatywa dla graficznego programu HexChat. Wspiera on m.in. wtyczki, 256 kolorów, mysz, języki skryptowe oraz sprawdzanie pisowni. Przy okazji zapraszamy na kanał naszej społeczności #xubuntu-pl w sieci Freenode.
sudo apt install weechat

Oficjalna strona programu: weechat.org

Neofetch - informacje o systemie
To przydatne narzędzie służy do wyświetlania informacji o naszym systemie w terminalu. Jest ono niezwykle popularne wśród użytkowników dzielących się z innymi swoimi zrzutami pulpitu. Dzięki Neofetch dowiadujemy się m.in. o wersji dystrybucji, używanej wersji jądra, liczbie zainstalowanych pakietów, rozdzielczości ekranu, używanym stylu GTK i zestawie ikon, procesorze i karcie graficznej. Pokazuje się również graficzne logo (w formie znaków ASCII) naszej dystrybucji. Wyświetlanie tych Informacji możemy dostosować w pliku konfiguracyjnym lub poprzez odpowiednie argumenty polecenia (więcej o tym w man neofetch). Podobnym narzędziem jest screenfetch, jednak Neofetch jest obecnie bardziej rozwijany.
sudo apt install neofetch

Aby wywołać program uruchamiamy w naszym terminalu komendę neofetch. Użytkownikom Xubuntu wyświetli się logo Ubuntu, ale możemy to zmienić używając poniższej komendy:
neofetch --ascii_distro Xubuntu

Oficjalna strona programu: github.com/dylanaraps/neofetch