Autor: Spass
Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019
«
Dodatkowe programy i narzędzia do zainstalowania
Xubuntu zawiera w swoim instalatorze (obrazie ISO) sporo przydatnych programów dostępnych domyślnie już po instalacji. Jest to moim zdaniem dość dobra selekcja, choć oczywiście znajdą się osoby, które wolałyby mieć zupełnie czysty system. Nie każdy w końcu korzysta z programu pocztowego (w Xubuntu jest to obecnie Thunderbird). Większość użytkowników będzie jednak zadowolona z dostępnych aplikacji, a z czasem będzie szukać nowych programów, by rozszerzyć funkcjonalność swojego systemu.
W tym poradniku przedstawimy programy i narzędzia, które naszym zdaniem mogą zainteresować nowego użytkownika Xubuntu. Ze względu na sporą ilość propozycji, podzielimy je na kilka kategorii. Polecenia instalacyjne wykonuj w
Emulatorze terminala (skrót do wklejania tekstu w terminalu to
Ctrl+Shift+V, możesz również skorzystać z polecenia
Wklej w menu
Edycja). Po instalacji nasz nowy program powinien pojawić się w menu głównym (Whisker Menu).
Internet i komunikacja
Programy przeznaczone do komunikacji poprzez internet, przesyłania i pobierania plików oraz do zabezpieczenia naszej obecności w sieci.
HexChat to klient
IRC obsługujący jednoczesne połączenia do wielu serwerów, przechowywanie haseł do połączeń oraz kodowanie UTF-8. Kanały mogą być wyświetlane jako karty lub w postaci drzewa. Program jest bardzo konfigurowalny. Można zdefiniować powiadomienia o określonych tekstach pojawiających się na kanałach (kolorowanie, dźwięki, okno z powiadomieniem). Ciekawą alternatywą dla osób preferujących programy konsolowe (tekstowe) jest WeeChat, opisany przez nas pokrótce w dziale "Programy konsolowe". Przy okazji zapraszamy na kanał naszej społeczności
#xubuntu-pl w sieci Freenode.
sudo apt install hexchat
Oficjalna strona programu: hexchat.github.io
Graficzny menedżer pobierania integrujący się z systemowym schowkiem kopiowania. Jeśli często pobieramy większe rozmiarowo pliki, wbudowany w przeglądarkę internetową menedżer pobierania może nie spełniać naszych oczekiwań. uGet oferuje nam znacznie więcej możliwości i kontroli nad pobieranymi plikami. Możemy na przykład stworzyć własne kategorie i przypisać im odpowiednie zasady pobierania (jak na przykład folder docelowy). Mamy również kontrolę nad prędkością pobierania oraz harmonogramem.
sudo apt install uget
Dostępne jest również rozszerzenie integrujące uGet z przeglądarką Firefox -
uGet Integration. Potrzebujemy wtedy jeszcze dodatkowo zainstalować pakiet
uget-integrator z oficjalnego repozytorium PPA programu:
sudo add-apt-repository ppa:uget-team/ppa
sudo apt update && sudo apt install uget-integrator
Oficjalna strona programu: ugetdm.com
Signal to obecnie jeden z najbezpieczniejszych sposobów komunikacji z rodziną i ze znajomymi. Mamy możliwość wykonywania połączeń głosowych lub wideo, jak również oczywiście wysyłanie wiadomości tekstowych. Wiadomości te mogą zawierać obrazy lub inne załączniki. Komunikacja w Signal jest szyfrowana, a za programem nie stoi żadna korporacja, która wykorzystuje nasze dane na każdym kroku. Jako naszego konta używamy swojego numeru telefonu, dlatego nie jest to program do anonimowej komunikacji z nieznajomymi (nasz rozmówca będzie znał nasz numer telefonu). Dostępna jest również aplikacja Signal na telefony komórkowe (wersja na Androida potrafi również obsługiwać SMS-y). Niestety programu Signal nie ma w oficjalnych repozytoriach Xubuntu, więc żeby go zainstalować musimy użyć poniższych trzech komend:
sudo apt install -y curl && curl -s https://updates.signal.org/desktop/apt/keys.asc | sudo apt-key add -
echo "deb [arch=amd64] https://updates.signal.org/desktop/apt xenial main" | sudo tee -a /etc/apt/sources.list.d/signal-xenial.list
sudo apt update && sudo apt install signal-desktop
Oficjalna strona programu: www.signal.org
Prosty program do połączeń FTP/FTPS/SFTP. Dzięki niemu w łatwy sposób przetransferujemy pliki między naszym komputerem a serwerem. FileZilla wspiera protokół IPv6. Panelowa przeglądarka plików i funkcja synchronizowanego przeglądania ułatwia nawigację między katalogami. Nasze serwery możemy dodać do wbudowanego menedżera, który zapamięta nasze dane i pozwoli na dodanie własnych ustawień dla zapamiętanych pozycji.
sudo apt install filezilla
Oficjalna strona programu: filezilla-project.org
Gufw to graficzna nakładka na ufw (Uncomplicated Firewall), czyli zaporę sieciową (ang. firewall) obsługiwaną z konsoli. Gufw sprawia, że obsługa zapory, to znaczy jej włączenie, wyłączenie jak i dodawanie własnych reguł, jest niezwykle proste. Sprowadza się w zasadzie do kilku kliknięć myszką. Jeśli chcemy mieć większą kontrolę nad ruchem sieciowym między naszym komputerem, Gufw będzie idealnym rozwiązaniem na początek.
sudo apt install gufw
Oficjalna strona programu: gufw.org